Czy uważność jest ważna dla wspólnoty szkolnej? Jak ją rozumieć? Czy warto o nią zadbać w naszych szkołach? Jak ją rozwijać w naszych szkołach, w których króluje pośpiech, hałas, obojętność wobec potrzeb innych?

Uważność to „umiejętność umysłu obserwowania rzeczy takimi, jakimi są, bez oceniania, analizowania, porównywania, modyfikowania, nakładania projekcji, korzystania ze swoich schematów, oczekiwań, obaw, bez lgnięcia ani odpychania, ale pozostawania z ciekawością, angażowania się w to, co jest w tym właśnie momencie” (Julia Wahl). W kontekście szkoły to „skupienie na tym co tu i teraz – czego potrzebujemy my jako nauczyciele i nasi uczniowie. Czego chcą, czego oczekują.”

Nie ma uważności bez rozmowy – potrzebna jest refleksja nad tym, czego potrzebujemy. Trzeba także uważnie słuchać rozmówców, wsłuchiwać się w potrzeby dzieci. Fundacja Ashoka Polska przygotowała we współpracy ze szkołami z mocą zmieniania świata film poświęcony uważności.

Praktykujmy uważność i poszukujmy w szkole chwili ciszy. Zachęćmy dzieci do obserwacji samych siebie i do komunikowania się i wyrażania swoich oczekiwań i potrzeb – apelują organizatorzy.

Zapraszamy na film:

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Źródło: http://www.edunews.pl/system-edukacji/szkoly/3506-uwaznosc-w-szkole