Wielu z nas jest wzrokowcami, lubimy oglądać różnorodne obrazy i obrazki. Ale większość z nas nie jest świadoma tego, że narysowanie tego, o czym myślimy, rysowanie swoich myśli – wspiera i zapamiętywanie i pomaga w uczeniu się. Chcesz sprawdzić? Spróbuj narysować sobie notatkę z jakiegoś wystąpienia, wydarzenia, itp. Zdziwisz się, jak wiele informacji zakodowałeś/aś w swoim rysunku.

Tak tak, już słychać te narzekania – „ale ja nie potrafię rysować!” To, że myślisz, że nie potrafisz rysować to zwykła bujda. No chyba, że naprawdę nigdy nie miałeś/aś kredki, flamastra, długopisu, ołówka w ręku… Po prostu nigdy nie spróbowałeś/aś. O tym, że rysowanie myśli wcale nie jest trudne, przekonywały podczas INSPIR@CJI 2016 w Warszawie dwie trenerki myślenia wizualnego – Agata Baj i Julia Jajkiewicz, obie członkinie grupy Superbelfrzy RP.

Kto chce szerzej wykorzystać rysowanie i mapy myśli w edukacji – proponujemy lekturę poradnika Agaty Baj pt. „Mapy myśli” (dostępny tylko w Edustore.eu). Ponadto zapowiadamy, że wkrótce Superbelfrzy uruchomią specjalny cykl webinarów dla tych odważnych, którzy odważą się rysować. Więcej informacji tutaj.

Zapraszamy na wystąpienie Agaty Baj i Julii Jajkiewicz poświęcone rysowaniu myśli:

A teraz do rysowania wystąp!

***

Organizatorami konferencji INSPIR@CJE 2016 są firma Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym jest społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP.

Partnerami konferencji są: Fundacja Orange, Squla, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są Dla Szkoły.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).