Związki zawodowe nauczycieli – jak powinna wyglądać prawidłowa współpraca dyrekcji ze związkami?

W szkołach i placówkach oświatowych funkcjonują różne organizacje związkowe zrzeszające nauczycieli. Dyrektor zarządzający placówką ma określone obowiązki w zakresie współdziałania ze związkami zawodowymi, które w praktyce wywołują różne wątpliwości i napięcia. Dyrektorzy mają za zadanie zapewnienie sprawnej organizacji placówki, związki natomiast ochronę interesów pracowników i miejsca pracy.

Niniejsze szkolenie ma na celu wyjaśnienie zakresu współdziałania dyrektora ze związkami zawodowymi. Omówione zostaną sytuacje, w których konieczne jest podejmowanie współpracy z organizacjami związkowymi w zakresie zbiorowego prawa pracy (uzgadnianie, opiniowanie regulaminów tworzonych w placówkach oświatowych). Przedstawiony zostanie także zakres uprawnień związkowych wynikających z indywidualnych spraw pracowniczych (szczególna ochrona stosunku pracy działaczy związkowych, stałe i doraźne oddelegowania związkowe, konsultacje ze związkami w sprawach pracowniczych). Powiemy o metodach prowadzenia skutecznych negocjacji ze związkami zawodowymi na konkretnych przykładach.

1. Rodzaje organizacji związkowych zrzeszających nauczycieli
  • zakładowe organizacje związkowe
  • międzyzakładowe organizacje związkowe
  • projekt zmian w ustawy o związkach zawodowych